Büyük Yeni Çalışmaya Göre, Konuşmayı İşitmede Zorluk Demans İçin Risk Faktörü Olabilir

Büyük Yeni Çalışmaya Göre, Konuşmayı İşitmede Zorluk Demans İçin Risk Faktörü Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, işitme kaybı dünya çapında yaklaşık 1,5 milyar kişiyi etkiliyor ve bunun demans riskini artırabileceğine dair artan kanıtlar var. İşitme kaybının önemli bir bileşeni, gürültülü ortamlarda konuşmayı işitme zorluğudur (gürültüde konuşma işitme bozukluğu). Bu, gürültülü ortamlarda konuşmaları takip etmekte veya duyuruları duymakta zorlanan etkilenen bireylerin günlük işleyişi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bununla birlikte, şimdiye kadar, gürültüde konuşmayı duyma zorluğunun demans gelişimi ile ilişkili olup olmadığı açık değildi.

Bu, Oxford Üniversitesi Nuffield Nüfus Sağlığı Departmanı (NDPH) tarafından yürütülen yeni bir çalışmada bu hafta Alzheimer ve Demans: Alzheimer Derneği Dergisi'nde yayınlanan yeni bir çalışmada sağlam bir şekilde araştırıldı . Çalışma, UK Biobank'tan 60 yaş ve üzeri 82.000'den fazla kadın ve erkeği içeriyordu  . Çalışmanın başlangıcında, katılımcılardan beyaz gürültü arka planına karşı konuşulan sayıları tanımlamaları istendi ve bu teste göre araştırmacılar tarafından normal, yetersiz ve zayıf sesli konuşma işitme olarak gruplandırıldı.

Anahtar sonuçlar:

  • 11 yıllık takip süresi boyunca, hastanede yatan hasta ve ölüm kayıtlarına dayalı olarak 1.285 katılımcının demans geliştirdiği belirlendi.
  • Gürültülü konuşmada yetersiz ve zayıf işitme, normal gürültüde konuşma işitmeye kıyasla sırasıyla %61 ve %91 oranında demans geliştirme riski ile ilişkilendirildi.

Nuffield Nüfus Sağlığı Departmanında (NDPH) kıdemli epidemiyolog ve çalışmanın kıdemli yazarı Dr Thomas Littlejohns, “Demans dünya çapında milyonlarca kişiyi etkiliyor ve vaka sayısının önümüzdeki birkaç on yılda üçe katlanacağı tahmin ediliyor” dedi. "Ancak, bunamanın kaçınılmaz olmadığına ve önceden var olan koşulların tedavi edilmesiyle riskin azaltılabileceğine dair artan kanıtlar var. Başlangıç ​​olarak, bu sonuçlar gürültüde konuşma işitme bozukluğunun demansın önlenmesi için umut verici bir hedef olabileceğini düşündürmektedir.

İşitme kaybının artan sosyal izolasyona veya depresyona yol açabileceği ve bunama riskini artıran faktörlerin bu olduğu öne sürülmüştür. Ancak, çalışma bunun böyle olduğuna dair çok az kanıt buldu.

“Arka plan gürültüsünde konuşmayı işitme zorluğu, yaşa bağlı işitme bozukluğu olan kişiler için en yaygın sorunlardan biridir. Bu, büyük bir popülasyonda demans ile ilişkisini araştıran ilk çalışmadır.”

-Dr. Jonathan Stevenson, Baş Araştırma Yazarı

Çalışma, analiz dokuz yıl sonra ve üç yıl içinde gelişen demansla sınırlandırıldığında demans riskinin benzer kaldığını bulmuştur. Bu, önceden teşhis edilmiş demansın işitme kaybı ve demans arasındaki ilişkiyi yönlendirebileceğine dair spekülasyonlar olduğu için araştırıldı. Durum böyle olsaydı, üç yıl içinde artan bir risk, ancak dokuz yıldan sonra daha az bir risk beklenirdi.

Alzheimer's Research UK'den Dr. Katy Stubbs, “Demans kelimesini duyduğumuzda çoğu insanın aklına hafıza sorunları gelse de, bu hikayenin tamamından çok uzak” dedi. "Demansı olan birçok kişi gürültülü bir ortamda konuşmayı takip etmekte zorluk yaşayacaktır - bu bazen 'kokteyl partisi sorunu' olarak adlandırılan bir semptomdur. Bu çalışma, bu işitme değişikliklerinin sadece demans belirtisi olmadığını, potansiyel olarak tedavi edilebilecek bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir.

Dr. Stubbs, "UK Biobank gibi büyük araştırmalar, bunama gibi durumlarla bağlantılı genetik, sağlık ve yaşam tarzı faktörlerini belirlemek için güçlü araçlardır, ancak bu tür araştırmalarda neden ve sonucu birbirinden ayırmak her zaman zordur" diye devam etti. "İşitme konusunda endişeleri olan herkes pratisyen hekimleriyle konuşmalıdır."

 

Kaynak: Oxford Üniversitesi, Alzheimer ve Demans