Depresyon Taraması

1. Depresyon taraması nedir?

Ayrıca depresyon testi denilen bir depresyon taraması, şunlara sahip olmadığını öğrenmek yardımcı olur depresyon. Depresyon yaygın, ancak ciddi bir hastalıktır. Herkes zaman zaman üzgün hisseder, ancak depresyon normal üzüntü veya kederden farklıdır. Depresyon nasıl düşündüğünüzü, hissettiğinizi ve davrandığınızı etkileyebilir. Depresyon evde ve işte çalışmayı zorlaştırır. Bir zamanlar zevk aldığınız etkinliklere olan ilginizi kaybedebilirsiniz. Depresyonu olan bazı kişiler kendilerini değersiz hisseder ve kendilerine zarar verme riski altındadır.

Depresyonun farklı türleri vardır. En yaygın türler şunlardır:

 • Sürekli üzüntü, öfke ve/veya hayal kırıklığı duygularına neden olan majör depresyon . Majör depresyon birkaç hafta veya daha uzun sürer.
 • İki yıl veya daha uzun süren depresif belirtilere neden olan kalıcı depresif bozukluk.
 • Doğum sonrası depresyon. Birçok yeni anne üzgün hisseder, ancak doğum sonrası depresyon doğumdan sonra aşırı üzüntü ve kaygıya neden olur. Annelerin kendilerine ve/veya bebeklerine bakmalarını zorlaştırabilir.
 • Mevsimsel duygulanım bozukluğu (SAD). Bu depresyon şekli genellikle daha az güneş ışığının olduğu kış aylarında olur. SAD'li çoğu insan ilkbahar ve yaz aylarında daha iyi hisseder.
 • Psikotik depresyon, daha ciddi bir psikiyatrik bozukluk olan psikoz ile ortaya çıkar. Psikoz, insanların gerçeklikle temasını kaybetmesine neden olabilir.
 • Bipolar bozukluk eskiden manik depresyon olarak adlandırılırdı. Bipolar bozukluğu olan kişilerde, değişen mani (aşırı yüksek veya öfori) ve depresyon atakları vardır.

Neyse ki, depresyonu olan çoğu insan ilaç ve/veya konuşma terapisi ile tedavi gördükten sonra daha iyi hisseder.

2. Ne için kullanılır?

Depresyon teşhisine yardımcı olmak için bir depresyon taraması kullanılır. Birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız, depresyon belirtileri gösteriyorsanız size bir depresyon testi verebilir. Tarama depresyonunuz olduğunu gösteriyorsa, bir akıl sağlığı sağlayıcısından tedaviye ihtiyacınız olabilir. Akıl sağlığı sağlayıcısı, akıl sağlığı sorunlarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir sağlık uzmanıdır. Halihazırda bir akıl sağlığı sağlayıcısı görüyorsanız, tedavinizi yönlendirmeye yardımcı olması için bir depresyon testi yaptırabilirsiniz.

3. Neden depresyon taramasına ihtiyacım var?

Depresyon belirtileri gösteriyorsanız, depresyon taramasına ihtiyacınız olabilir. Depresyon belirtileri şunları içerir:

 • Hobiler, spor veya seks gibi günlük yaşam ve/veya diğer etkinliklere karşı ilgi veya zevk kaybı
 • Öfke, hayal kırıklığı veya sinirlilik
 • Uyku sorunları : uykuya dalmada ve/veya uykuda kalmada güçlük ( uykusuzluk ) veya çok fazla uyuma
 • Yorgunluk ve enerji eksikliği
 • Huzursuzluk
 • Konsantre olma veya karar verme sorunu
 • Suçluluk veya değersizlik duyguları
 • Çok kilo vermek veya almak

Depresyonun en ciddi belirtilerinden biri intiharı düşünmek veya intihara teşebbüs etmektir. Kendinize zarar vermeyi veya intihar etmeyi düşünüyorsanız, hemen yardım isteyin. Yardım almanın birçok yolu vardır. Yapabilirsin:

 • 911'i arayın veya yerel acil servise gidin
 • Akıl sağlığı sağlayıcınızı veya diğer sağlık hizmeti sağlayıcınızı arayın
 • Sevdiğiniz birine veya yakın bir arkadaşınıza ulaşın
 • Bir intihar yardım hattını arayın. Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattını 1-800-273-TALK (1-800-273-8255) numaralı telefondan arayabilirsiniz.

4. Depresyon taraması sırasında ne olur?

Birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız size fiziksel bir muayene yapabilir ve duygularınızı, ruh halinizi, uyku alışkanlıklarınızı ve diğer semptomlarınızı sorabilir. Sağlayıcınız ayrıca anemi veya tiroid hastalığı gibi bir bozukluğun depresyonunuza neden olup olmadığını öğrenmek için bir kan testi isteyebilir.

Bir kan testi sırasında, bir sağlık uzmanı küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınır. İğne içeri girdiğinde veya dışarı çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Bir akıl sağlığı sağlayıcısı tarafından test ediliyorsanız, duygularınız ve davranışlarınız hakkında size daha ayrıntılı sorular sorabilir. Bu konularla ilgili bir anket doldurmanız da istenebilir.

5. Depresyon taramasına hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

Depresyon testi için genellikle herhangi bir özel hazırlığa ihtiyacınız yoktur.

6. Taramanın herhangi bir riski var mı?

Fizik muayene veya anket yaptırma riski yoktur.

Kan testi yaptırmanın çok az riski vardır. İğnenin sokulduğu yerde hafif ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom çabucak geçer.

7. Sonuçlar ne anlama geliyor?

Depresyon teşhisi konulursa, mümkün olan en kısa sürede tedavi görmeniz önemlidir. Ne kadar erken tedavi görürseniz, iyileşme şansınız o kadar artar. Depresyon tedavisi uzun zaman alabilir, ancak tedavi gören çoğu insan sonunda daha iyi hisseder.

Birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız size teşhis koyduysa, sizi bir akıl sağlığı sağlayıcısına yönlendirebilir. Bir akıl sağlığı uzmanı size teşhis koyduysa, sahip olduğunuz depresyonun türüne ve ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak bir tedavi planı önerecektir.

8. Depresyon taraması hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Depresyonu tedavi eden birçok ruh sağlığı sağlayıcısı türü vardır. Akıl sağlığı sağlayıcılarının en yaygın türleri şunları içerir:

 • Psikiyatrist , ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktoru. Psikiyatristler ruh sağlığı bozukluklarını teşhis eder ve tedavi eder. Ayrıca ilaç yazabilirler.
 • Psikolog , psikoloji alanında eğitim almış bir profesyonel. Psikologlar genellikle doktora gibi doktora derecelerine sahiptir. (Felsefe Doktoru) veya bir Psy.D. (Psikoloji Doktoru). Ama tıp diplomaları yok. Psikologlar ruh sağlığı bozukluklarını teşhis eder ve tedavi eder. Bire bir danışmanlık ve/veya grup terapi seansları sunarlar. Özel bir lisansları olmadığı sürece ilaç yazamazlar. Bazı psikologlar, ilaç yazabilen sağlayıcılarla çalışır.
 • Lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanı (LCSW), ruh sağlığı eğitimi ile sosyal hizmet alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Bazılarının ek dereceleri ve eğitimi vardır. LCSW'ler çeşitli zihinsel sağlık sorunlarına teşhis koyar ve danışmanlık sağlar. İlaç yazamazlar, ancak yazabilen sağlayıcılarla çalışabilirler.
 • Lisanslı profesyonel danışman. (LPC). Çoğu LPC'nin yüksek lisans derecesi vardır. Ancak eğitim gereksinimleri eyalete göre değişir. LPC'ler çeşitli zihinsel sağlık sorunları için teşhis ve danışmanlık sağlar. İlaç yazamazlar, ancak yazabilen sağlayıcılarla çalışabilirler.

LCSW'ler ve LPC'ler, terapist, klinisyen veya danışman dahil olmak üzere başka isimlerle bilinebilir.

Hangi tür akıl sağlığı sağlayıcısı görmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, birinci basamak sağlayıcınızla görüşün.

Kaynak: medlineplus.gov