İhtiyaç Değerlendirmesi: İşitme Cihazı Değerlendirmesinin En Önemli Bileşeni

İhtiyaç Değerlendirmesi: İşitme Cihazı Değerlendirmesinin En Önemli Bileşeni

Bazı genel ifadeler:

İşitme testi nedeniyle hiç kimse işitme cihazı almadı.

İşitme cihazı değerlendirmesinin en önemli bileşeni ihtiyaç değerlendirmesidir. 

Mutlaklar yanıltıcı olabilir. Mutlak için her zaman bir istisna vardır. (Orada bir mutlak daha var.)  Abartma!!   “Abartılı ifadelerin veya iddiaların retorik bir formülasyonu, kelimenin tam anlamıyla alınması amaçlanmamıştır.” Ama bu ifadeler kelimenin tam anlamıyla alınmasını kastediyorum. Onlar kesinlikle doğru olmasa bile, bunlar edilmelidir tedavi onlar sanki vardır . 

On yıllardır neredeyse hiç değişmeyen işitme testi, herhangi bir işitme cihazı değerlendirmesinin merkezinde yer alır. Burada, farklı renkteki bir at olan tanısal işitme testinden bahsetmiyorum - kelimenin tam anlamıyla! (Hiç pembe at şeklinde bir işitme testi görmediniz mi?). Ama işitme cihazı değerlendirme (HAE) için, odak gerekir olmak ihtiyaç değerlendirmesi üzerine. 

HAE'den işitme testinin kaldırılmasını savunmuyorum. Yardım edilebilir bir işitme kaybının veya bir MD'den dikkat gerektiren bir kulak durumunun belirlenmesinde kritik öneme sahiptir. İşitme cihazlarının takılması kesinlikle çok önemlidir. 

Ancak işitme değerlendirmesi, hastanızın sizi görmek için orada olmasının nedenini veya sizden ne talep ettiğini ele almaz. 

 

Sorunu Çözmek

 

Hastanızın sizi görmeye gelmesinin nedeni, yaşadığı sorunları kulaklarıyla değil, işitmesiyle çözmektir. Bir doktor tarafından ele alınabilecek bir durumları varsa, bu sevk sadece uygun değil, aynı zamanda etik olarak da gereklidir. Ancak çoğu zaman işitme değerlendirmesi, tıbbi veya cerrahi tedavisi olmayan bir işitme kaybını tespit edecektir . 

Kulağın rahatsızlıklarını tedavi edemesek de, işitme problemlerini tedavi etmek için mükemmel bir şekilde eğitimli ve donanımlıyız. Ve bunlar ihtiyaç değerlendirmesinin ortaya çıkarmak için tasarlandığı şeylerdir. Sokağın aşağısındaki KBB, çoğu işitme uzmanından daha fazla kulak hakkında bilgi sahibidir, ancak işitme söz konusu olduğunda , uzmanlıkları var olmayanla sınırlıdır. Yaşam, ölüm ve sağlık açısından, kızartmak için daha büyük balıkları var. 

Ben de en az bilen bir doktor tanımadım işitme tanıdığım herhangi işitme profesyonel olarak. (Yine abartı, ama ciddiyim.)   

Bu da bizi ihtiyaç değerlendirmesinin önemine geri getiriyor. Hastalarımızın yaşadığı çok özel işitme sorunlarını tespit ettiğimiz yer, ihtiyaç değerlendirmesidir. Bu sorunları tespit ederken, bu sorunları çözecek teknolojiye sahip işitme cihazlarını tespit edebiliyoruz. Dünyadaki tüm teknolojiye sahip bir doktor, duyusal işitme kaybı ile gördüğü hiçbir hasta için normal işitmeyi geri getiremez. Güçlü tıbbi araçları o düşmana karşı güçsüzdür. Ancak , aynı hastalara yeniden bağlanma armağanını sunarak, aynı hastaların yaşamlarını kayda değer ölçüde iyileştirecek araçlara sahibiz . 

Araçlarımız ne yazık ki mükemmel değil. Sonuçta hastalıklı kulaklarla uğraşıyoruz. Belki bir gün doktorlar duyusal işitme kaybını “tedavi edebilecek”. Uzak olduğunu bilerek o gün için dua ediyorum. 

Aletlerimiz mükemmellikten uzaktır, ancak büyük umutlar sunarlar. Hastalarıma, “Zorlukla karşılaştığınız durumların %80'ini daha iyi hale getirebilirsem, işimi yaptığımı düşünüyorum. Her şeyi düzeltemem ve her şeyi mükemmel yapamam ama %80 daha iyi bir şey olacağı konusunda benimle aynı fikirde misiniz?” Hastalarım her zaman aynı fikirde. Bugün elimdeki harika araçlarla, bunu başımın üstünde durarak yapabilirim. 

İşitme testine harcadığımız kadar ihtiyaç değerlendirmesine de zaman harcamalıyız. Açık uçlu soruları araştıranlara sorun. Hastalarınızın size hikayelerini anlatmasına izin verin. Birincil iletişim ortağıyla etkileşim kurun. Hastanız ve iletişim partneri arasında evde olduğundan daha olumlu bir konuşmayı kolaylaştırın. Tavsiyenizi hastanızın özel ihtiyaçlarına göre şekillendirin ve onlara tavsiye ettiğiniz işitme cihazlarının iddia ettiğiniz şeyi nasıl yapacağını gösterin . 

İşitme bakımı Büyük Bir Meslektir çünkü biz insanların hayatlarını değiştiriyoruz; sadece hastalarımızın hayatlarını değil, temas kurdukları herkesin hayatını da. 

Aşağıdaki alıntıyı daha önce paylaşmıştım ama duvarımda ve her gün okuyorum. İşitme cihazlarının yaşam kalitesi ve bilişsel işlevler üzerindeki etkisini anlatan harika bir makalenin son cümlesidir. Vurgu bana ait. 

Bilmiyoruz ki, mesleğimizdeki insanlar işitme cihazı kullanmaya devam ederken, milyonlarca insanın yaşam kalitesini ve bilişsel işlevini olumlu yönde etkileyerek tüm insanlığa fayda sağladık .*

 

*Julia Sarant, David Harris, Peter Busby, Paul Maruff, Adrian Schembri, Ulrike Lemke, Stefan Launer. Yaşlı Yetişkinlerde İşitme Cihazı Kullanımının Biliş Üzerine Etkisi: Bilişsel İşlevi Düşüşünü Geciktirebilir, Hatta İyileştirebilir miyiz?  Klinik Tıp Dergisi , 2020; 9 (1): 254 DOI:  10.3390/jcm9010254