İşitme güçlüğü kazara yaralanma riskini artırabilir

İşitme güçlüğü kazara yaralanma riskini artırabilir

(HealthDay)—JAMA Otolarengoloji-Baş ve Boyun Cerrahisi'nde 22 Mart'ta çevrimiçi yayınlanan bir araştırmaya göre, işitme güçlüğü kaza sonucu yaralanma ile ilişkilidir .

California Irvine Üniversitesi'nden MD Harrison W. Lin ve meslektaşları , ABD'li yetişkinlerde işitme güçlükleri ile kaza sonucu yaralanma riski arasındaki ilişkileri inceledi . Ulusal Sağlık Mülakat Anketine 2007-2015 yılları arasında katılan 18 yaş ve üzeri 232,2 milyon kişiden oluşan ulusal temsili bir örneklemin yanıtlarının kesitsel analizi yapılmıştır.

Araştırmacılar, katılımcıların yüzde 50,1'inin işitmelerinin mükemmelden daha az olduğunu düşündüğünü buldu . Genel olarak, ankete katılanların yüzde 2,8'i kaza sonucu yaralandı. Normal işiten yetişkinlerle karşılaştırıldığında, biraz işitme sorunu, orta düzeyde işitme sorunu ve çok fazla işitme sorunu olanlar, kaza sonucu yaralanma olasılığını artırdı (olasılık oranları sırasıyla 1.6, 1.7 ve 1.9). İş ve eğlence ile ilgili yaralanmaların prevalansı, kendi kendine işitme güçlüğü olanlarda artmıştır. Boş zamanla ilgili yaralanmalar, çok değişkenli analizde, yaşa ve cinsiyete göre ayarlanmış çeşitli derecelerde işitme güçlüğü ile en tutarlı şekilde ilişkilendirildi ve işitme zorluğu az, orta ve çok fazla olanlarda sırasıyla 1,2, 1,4 ve 1,5 olasılık oranları vardı. .

Yazarlar, "İşitme zorluğu hakkında artan farkındalık ve uygun tarama ve yönetim, kaza sonucu yaralanmaların azaltılmasına yardımcı olabilir" diye yazıyor.

Kaynak: medicalxpress.com