İşitme Kaybınız İçin Bir Şey Yapmanın Zamanı Geldi mi?

İşitme Kaybınız İçin Bir Şey Yapmanın Zamanı Geldi mi?

Şimdi harekete geçmek için 9 neden

ABD'de yaklaşık 48 milyon insanın bir dereceye kadar işitme kaybı var, ancak çoğu bunu kabul etmekte zorlanıyor. Los Angeles'taki UCLA Health Odyoloji Direktörü Alison Grimes, "İnsanlar genellikle işitme duyularını kaybetmekten utanıyor ya da utanıyor, çünkü bunu yaşlı olduklarının bir işareti olarak görüyorlar, bu yüzden görmezden geliyor ve olmuyormuş gibi davranıyorlar" diyor. Angeles.

Ayrıca işitme cihazlarının maliyeti veya teknolojinin görünüşü veya işleyişi hakkında endişe duyabilirler. Sonuç olarak, Amerika İşitme Kaybı Derneği'ne göre, yardım aramak için geçen ortalama süre yedi yıldır. Ancak tedavi edilmeyen işitme kaybı tehlikeli, hatta ölümcül olabilir. İhtiyacınız olan yardımı alabilmeniz için inkardan vazgeçmenize veya sevdiğiniz birini teşvik etmenize yardımcı olacak dokuz gerçek burada.

1. İşitme cihazı almak, okuma gözlüğü takmak kadar doğaldır

Şansınız zaten bir veya iki moda okuyucunuz var ve onları giymekten utanmıyorsunuz. Grimes, gözün yakındaki nesnelere odaklanma yeteneğinin yaşa bağlı kaybı olan presbiyopinin, presbiakuzi veya yaşa bağlı işitme kaybının görsel versiyonu olduğunu söylüyor. İşitme cihazları henüz modaya uygun bir aksesuar olarak sayılmayabilir, ancak eski bej büyük muzlardan çok daha sağduyulular - ve Halle Berry, Jodie Foster, Robert Redford ve Rob Lowe dahil olmak üzere birçok çekici insan onlara güveniyor. Bu, çoğumuzun katılmaktan çekinmediği bir kulüp.

2. Hafif işitme kaybı bile beyninizi değiştirir

Boulder'daki Colorado Üniversitesi'nde Konuşma, Dil ve İşitme Bilimi Bölümü'nde profesör olan Anu Sharma, "Kulak beyne bilgi gönderir, bu nedenle işitme azalmaya başladığında beyin de değişir" diyor. Araştırmaya göre, işitme azaldıkça, beynin görsel ve duyusal işlem bölümleri, sesleri anlamak için işitsel korteksin bölümlerini kullanmaya başlar, araştırmaya göre daha az uyarımla sonuçlanan ve bunun sonucunda işitsel korteksin bozulmasıyla sonuçlanan bir değişim. Sharma ve meslektaşları tarafından.

3. Düzeltilmemiş işitme, hafızanıza ve diğer bilişsel yeteneklere zarar verir

Kalabalık bir restoranda insanların konuştuğunu duymakta zorlandığınızda, örneğin ön ve prefrontal korteksleriniz - beynin düşünmenize, odaklanmanıza, konsantre olmanıza ve kısa süreler için şeyleri hatırlamanıza yardımcı olan bölümleri (çalışma belleği olarak bilinir) - daha fazla hale gelir. aktif. Sharma, “Beynin bu kısımlarını dinlemek için kullandığınız için, söylenenlerin anlamını anlamak için onları etkili bir şekilde kullanamazsınız, bu nedenle anlayışınız azalır” diyor. Araştırmalar, işitme kaybı olanların beynin işlem hızında ve yürütme işlevinde eksiklikler olduğunu doğruladı, diye ekliyor ve hatta işitme kaybını bunama ile ilişkilendiriyor. Ancak 2017'de The Lancet'te yayınlanan uluslararası bir analiz, işitme kaybını demans gelişimi için en büyük değiştirilebilir risklerden biri olarak nitelendirdi.değiştirilebilir umut verici, ”diyor Sharma. "Araştırmamız, iyi oturan bir işitme cihazının bilişsel sorunları tersine çevirebileceğini gösterdi."

4. İyi işitebilmek daha güvenli

Dallas'taki Texas Üniversitesi'nde Davranış ve Beyin Bilimleri Okulu'nda klinik profesör olan ve Amerikan Odyoloji Akademisi'nin eski başkanı Jackie Clark, işitme kaybı olan kişilerin şiddetli hava durumunu bildiren duman alarmlarını, kapı zillerini veya sirenleri duymayabileceğini söylüyor. . Clark, “Hastalarımdan biri, evine giren ve bir bulaşık makinesini deviren bir adamı duymadı” diyor. "Fiziksel olarak zarar görmedi, ancak çevresinin farkında olmadığını fark etmesi duygusal bir bedel aldı ve onu işitme cihazı almaya yöneltti." Dahası, Johns Hopkins Üniversitesi ve Ulusal Yaşlanma Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, hafif işitme kaybı olan kişilerin düşme olasılığının normal işiten insanlara göre üç kat daha fazla olduğunu buldu.

5. Duymak için zorlanmak streslidir

Kulak Burun Boğaz profesörü ve şefi Angela Shoup, " Minimal düzeyde işitme kaybı bile stresi artırabilir ve bu, kas gerginliği, baş ağrısı ve yorgunluktan kaygı, hayal kırıklığı, öfke, sinirlilik ve depresyona kadar her türlü stresle ilgili soruna neden olabilir" diyor. Dallas'taki Texas Southwestern Tıp Merkezi Üniversitesi'nde iletişimsel ve vestibüler bozuklukların bölünmesinden Dr.

6. Sosyal hayatınızı da etkiliyor

İşitme zorluğu olduğunda, konuşmaları takip etmeye çalışmak çok yorucudur . Sharma, "Çok daha fazla konsantrasyon gerektiriyor ve bu da yorgunluğa yol açıyor" diyor. Zamanla, bu çaba göz korkutucu hale gelebilir ve sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmekten aldığınız zevki azaltabilir.

7. Genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak işitme duyunuza özen göstermeyi düşünün

Grimes, " Mükemmel bir dünyada sağlıklı yiyecekler yiyoruz, fiziksel olarak aktif kalıyoruz ve rutin kanser tarama testleri yaptırıyoruz çünkü bunların bizim için iyi olduğunu biliyoruz" diyor Grimes. yaklaşmak.

8. İşitme cihazları her zamankinden daha iyi

Kulak kanalınıza veya kulağınızın arkasına yerleştirilen “görünmez” işitme cihazları vardır ve dijital sinyal işleme, odyologların işitme cihazlarını ihtiyaçlarınıza göre ayarlamasına olanak tanır. Ve Gıda ve İlaç İdaresi 2017'de kabul edilen yasayı uygulamaya koyar koymaz, reçeteli cihazlarla aynı teknolojiye sahip daha ucuz işitme cihazları tezgahta satışa sunulacak (yine de bir işitme uzmanı aracılığıyla işitme cihazı almak daha fazla kişiselleştirme sunabilir).

9. İşitme kaybını gizlemek neredeyse imkansız

İnsanlardan sürekli konuşmalarını veya kendilerini tekrar etmelerini istiyorsanız, neler olduğunu anlayacaklardır. İşitme kaybıyla ilgili sorunlardan kendinizi koruyabileceğinizi ve üstesinden gelmenize yardımcı olacak mevcut teknolojiyi kullanabileceğinizi bilmek güven verici.

Kaynak: www.aarp.org