Pandemi Sonrası Kokteyl Partisi Becerilerinizi Yeniden Oluşturma

Pandemi Sonrası Kokteyl Partisi Becerilerinizi Yeniden Oluşturma

Covid sonrası ilk sosyal etkinliğimizden eve dönerken kocama “Eh, eğlenceliydi ama yorucuydu” dedim. "Tanımadığımız insanlarla sosyalleşme pratiğimizi kaybettik" diye kabul etti. "Evet," diye yanıtladım, "ve onları duymaya çalışmaktan bıktım!"

Seslere odaklanmak ve partinin arka plandaki vızıltılarını engellemek için harcadığım zihinsel çabadan dolayı başım hâlâ dönüyordu. Ve bu kapıdan çıktı! Hava soğuduğunda ve sosyalleşme yankılanan iç mekanlara geri döndüğünde bu zorluğu hayal edin. Bugün beynimi eğitmeye başlasam iyi olur.

İşitme Kaybı Olan İnsanlar İçin Sosyalleşme İpuçları

Dünya pandemi balonundan çıkarken, işitme kaybı olan insanlar için eğitim başlıyor. Odağımızı doğrudan önümüzde duran konuşmacıya nasıl daraltacağımızı hatırlamalı ve arka plandaki konuşmanın drone'unu görmezden gelmeliyiz. Ve işitme kaybı yorgunluğuyla mücadele etmek için hızımızı nasıl artıracağımızı yeniden öğrenin . 

İşte işitme kaybıyla sosyalleşmek için bazı ipuçları.

1. Erken ve dinlenmiş olarak gelin

Erken gelmek, araziyi belirlemenize ve uzaydaki en işitme dostu yerleri belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu, halı kaplı bir alanda sessiz bir köşe veya müzikten uzak bir yer olabilir. Ayrıca, ev sahibinizden masadaki koltuğunuzu değiştirmesini veya alanın bir alanında müziği indirmesini isteme fırsatı sunar.

İletişim için kesinlikle gerekli olacağından enerji ile gelin. Parti günün sonundaysa, beyniniz için bir mola olarak olaylar arasında biraz zaman ayırmaya çalışın.

2. Pillerinizi şarj etmek için mola verin

Gürültüde işitmek konsantrasyon ve beyin gücü gerektirir. Dayanıklılığımızı yeniden oluştururken - ve geri döndüğünde bile - enerjiyi geri kazanmak için harekete ara vermeyi unutmayın. Gözlerinizi ve beyninizi dudak okuma ve diğer iletişim geliştirme aktivitelerinden biraz olsun uzaklaştırmak için mutfağa veya dışarıya hızlıca yürüyün.

3. İhtiyaçlarınız için savunuculuk yapın

Zoom aramalarında altyazı istemeye alışmış olabiliriz , ancak muhtemelen insanlardan bizimle yüz yüze konuşurken en iyi iletişim uygulamalarını kullanmalarını istemek konusunda pratik yapmıyoruz . Ve insanlar Kovid kozasından çıkarken paslanmış olabilirler!

İnsanlardan sizinle konuşurken yüzlerini size açmalarını ve konuşma okuma ipuçlarını kullanmanızı kolaylaştırmak için ağızlarını açık tutmalarını isteyin. İnsanlardan birer birer konuşmalarını isteyin; bu, bir kokteyl partisinin örtüşen konuşma düzeninde zor olabilir. İlk başta mükemmel olmayacak ama zamanla sormak kolaylaşacak.

4. Kaldıraç teknolojisi

Bazı işitme cihazlarının gürültülü alanlar için özel programları vardır, ancak bunlar her zaman etkili değildir. Ek yardıma ihtiyacınız varsa, konuşma partnerinizin sesini duymak için Roger Pen gibi uzak bir mikrofonu deneyin. Veya kaçırdığınız boşlukları doldurmanıza yardımcı olması için Google'ın Live Transcribe veya Otter.ai gibi bir konuşmayı metne dönüştürme uygulamasını kullanın. 

Ayrıca, insanlara onları duymanız için daha yüksek sesle konuşmaları gerektiğini bildirmek için her zaman teknik olmayan bir kulak arkasını deneyebilirsiniz.

5. Gerçekçi beklentiler belirleyin

Mücadele ediyorsanız kendinizi affedin - diğer herkes de pandemi balonlarından çıkmak için zorluklarla karşı karşıya. Yanlış duymalara gülün ve kendinizi hızlandırın. Kokteyl partisi becerilerinizi yeniden oluşturmak biraz zaman alacak. Bu arada, ambiyansın ve diğer insanların şirket hissinin tadını çıkarın. Yakında kabul etmeyeceğimiz bir şey.

Kokteyl partileri işitme kaybı olan insanlar için asla kolay olmayacak, ancak yukarıdaki ipuçlarıyla donanmış olarak oraya geri dönüp tekrar denemek için sabırsızlanıyorum.

Kaynak: hearinghealthmatters.org