VERBİS Kayıt İşlemleri, Sicile Kayıt Nasıl Yapılır ? Tüm Detaylar

VERBİS nedir?

VERBİS kişisel veri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin kaydolması gereken bir sicil tıpkı elektronik ticaret faaliyeti için kaydolunan ETBİS gibi. Üstelik kamuya da açık, yani bir vatandaş olarak her hangi bir şirket ya da kamu kurumu hangi verilerimizi işliyor, öğrenebiliyoruz. Bu adresten siz de sorgulama yapabilirsiniz. Ancak asıl şirketleri ilgilendiren kısmı, kayıt olunmaması halinde öngörülen astronomik idari para cezaları. Astronomik diyorum çünkü ülke olarak alışık değiliz bu miktarda cezalara. Sözün özü, KVKK rekabete ilişkin düzenlemelerin ardından milyon liralık cezalardan bahsedilen tek mevzuat. Miktarı belli ki zaten duydunuz.

Kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeyen işletmeler için 36.000 TL’den 1.800.000 TL’ye kadar varan idari para cezaları öngörülmüş. Not; bu video Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından hazırlanan videolar derlenerek eğitim amaçlı oluşturulmuş olup herhangi bir ticari amaç taşımamaktadır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında uygulamaya alınan VERBİS Veri Sorumluları Sicili Bilgi Sistemine adım adım VERBİS kayıt nasıl yapılır? Kayıt işlemlerini yürütürken nelere dikkat etmek gerekiyor. Son gün 31 Aralık 2021 kayıt işlemlerinizi gerçekleştirmeyi unutmayınız. https://www.veriko.com.tr/