Yeni Çalışmaya Göre Ani İşitme Kaybı COVID-19 Aşısıyla İlişkili Değil

Yeni Çalışmaya Göre Ani İşitme Kaybı COVID-19 Aşısıyla İlişkili Değil

Yeni bir çalışmada Johns Hopkins Medicine araştırmacıları, ani sensörinöral işitme kaybının COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'ye karşı aşılamanın potansiyel bir yan etkisi olabileceğine dair son raporları ele almaya çalıştılar.

Mevcut verilere dayanarak, şu ana kadar vardıkları sonuç: Aşı, kişinin ani işitme kaybı riskini ARTTIRMAZ. 

Ekibin bulgularını detaylandıran bir araştırma mektubu yakın zamanda JAMA Kulak Burun Boğaz – Baş ve Boyun Cerrahisi dergisinde yayınlandı .

 

Aşı Sonrası Ani İşitme Kaybı

 

Johns Hopkins ve ülke genelindeki araştırmacılar, COVID-19 aşısı sonrasında sensörinöral işitme kaybı ile başvuran hastalarda artış yaşadı.

Kulak Burun Boğaz bölümünde yardımcı doçent olan Daniel Sun, “Ani işitme kaybı doğal olarak meydana gelebilir, bu nedenle COVID-19 aşılamasından sonra meydana gelen ani işitme kaybının tesadüfi mi yoksa aşıyla ilgili mi olduğu henüz doğrulanmadı” diyor  . Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde baş ve boyun cerrahisi.

Mevcut veriler, işitme kaybının geçici mi yoksa kalıcı mı olduğuna dair ipuçları vermese de, doktorlar işitme kaybını, diğer idiyopatik ani sensörinöral işitme kaybı vakaları gibi, ağız yoluyla steroidler veya kulak zarı yoluyla orta bölgeye enjekte edilen steroidlerle tedavi ediyor. kulak.

Sun ve meslektaşları, çalışmalarında, ülkedeki aşıların ardından tıbbi sorunları izleyen ulusal bir rapor deposu olan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin Aşı Olumsuz Olayları Raporlama Sistemi'nden (VAERS) COVID aşısı sonrası ani işitme kaybıyla ilgili verileri kullandılar. 14 Aralık 2020 ile 2 Mart 2021 arasındaki dönem için araştırmacılar, bir doz Pfizer veya Moderna mRNA aşısı (yılda 100.000 kişide 0,3 vaka) alan 86.553.330 kişide 40 ani işitme kaybı raporu ve 147 rapor buldular. aynı zaman aralığında iki doz alan 43.276.665 hastada (yılda 100.000'de 4.1 vaka). Müfettişler, raporları yalnızca aşıyı aldıktan sonraki üç hafta içinde bir klinisyen tarafından teşhis edilen işitme kaybını tanımlayanlara daralttı.

"VAERS'da bildirilen işitme kaybı oranına dayanarak, şimdiye kadar COVID-19 aşısı olan kişilerin aşılanmamış olanlara göre ani işitme kaybı geliştirme riskinin daha yüksek olduğuna dair bir kanıt yok."

–Daniel Sun, MD

Sun, "Ne kadar erken tedavi edilirse, işitmenin geri kazanılması o kadar olası" diyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde nörotoloji uzmanı olan çalışmanın baş yazarı Eric Formeister, "Bu ön analiz, COVID-19 aşısının ani işitme kaybıyla ilişkili olmadığını öne sürse de, bu soruyu ele almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var" diyor. . "Çalışmamız, raporların bir veritabanına gönüllü olarak sunulmasıyla üretilen verilere dayanıyordu, bu nedenle eksik bildirim olma olasılığı var, bu da bazı aşı sonrası işitme kaybı vakalarının belgelenmemiş olduğu anlamına geliyor."

En son çalışmalarının ön sonuçlarını doğrulamak için araştırmacılar, COVID-19 aşısını takiben işitme kaybı riskini daha doğru bir şekilde tanımlayabilen kapsamlı araştırmalar yapmak istiyorlar. Ayrıca, belirli bireylerde COVID aşısı sonrasında ani işitme kaybı gelişme riskini artırabilecek herhangi bir spesifik tıbbi risk faktörünü araştırmayı planlıyorlar.

Kaynak:hearinghealthmatters.org